Patron Szkoły w roku szkolnym 2016/2017

Marian Woronin

Urodził się 13 sierpnia 1956 roku w Grodzisku Mazowieckim. Szybki był od zawsze. Po raz pierwszy poszedł na zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego w szkole podstawowej. I tak wszystko się zaczęło. Od początku najbardziej polubił biegi, zwłaszcza na krótkich dystansach. Ta chwila podniecenia przed każdym startem, troszkę strachu, niepewności. A potem już tylko jak najszybciej dobiec do mety. Dystans 60 metrów w szkole podstawowej to była JEGO specjalność. Całkiem nieźle radził sobie także na dłuższych dystansach. Po szkole podstawowej poszedł do technikum kolejowego. Był początek lat 70-tych, a wtedy mundur kolejarza to było coś. Zawsze marzył o tym by być maszynistą.

Maszynistą wprawdzie nie jest (został specjalistą z zakresu trakcji elektrycznej), ale do dziś z rozrzewnieniem wspomina szkołę średnią.Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ponieważ cały czas kontynuował karierę sportową zainteresował się nim Centralny Wojskowy Klub Sportowy "Legia". I tak już zostało.Do końca kariery sportowej, do 1989 roku, był legionistą.Kariera jego rozpoczęła się w iście sprinterskim tempie. W 1976 r. zakwalifikował się do polskiej reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Montrealu, gdzie wystartował w sztafecie 4x100 m, zdobyli tam 4 miejsce.Dwa lata później, na mistrzostwach Europy sztafeta, w której biegł, zdobyła złoto.Do historii lekkiej atletyki wdarł się równie przebojowo. Do dziś wszyscy pamiętają datę – 9 czerwca 1984 . W Memoriału im. Janusza Kusocińskiego, podczas jego rekordowego biegu na 100 m zegar wskazał dokładny pomiar 9,992. Zgodnie z przepisami IAAF dotyczącymi zaokrąglania czasu,wynik został oficjalnie uznany jako 10,00. Przez cztery lata był to rekord Europy.

Do największych sukcesów Woronina ze stadionu otwartego należą także takie sukcesy jak mistrzostwo (1978) oraz  wicemistrzostwo Europy (1982); trzykrotne zwycięstwo w Pucharze Europy (1979-1985), a także złoto i srebro Pucharu Świata (1979 i 1981). Przypomnijmy, że w latach 1978-1987, Woronin aż pięć razy pod rząd (!) zostawał Halowym Mistrzem Europy w biegu na 60 metrów.

Pięć złotych medali ME zdobytych pod rząd to osiągnięcie jakiego nie dokonał nikt na świecie.
A mógł mieć tych medali jeszcze więcej. Na skutek małego zainteresowania mediów wycofał się on jednak z wielu halowych imprez.
21 lutego 1987 roku wystąpił na hali po raz ostatni i to właśnie wtedy ustanowił Rekord Świata na 60 metrów: 6,51.