Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Promocja Zdrowia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku.

21 kwietnia 2018r. odbyło się spotkanie uczniów klas I - III z pielęgniarką szkolną. Miało ono na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przygotowała i przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych oraz uświadomiła uczniom wiele bardzo ważnych spraw.

W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, , jak należy się odżywiać aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie ma ruch i uprawianie sportu oraz przestrzeganie higieny. Uczniowie mieli możliwość zadawania wielu ciekawych pytań, na które otrzymały profesjonalne odpowiedzi. Dzieci  utwierdziły się w przekonaniu o potrzebie spożywania zdrowej żywności, celowości przestrzegania zasad higieny i dbania o swoje zdrowie. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Zdobyli oni wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.

W roku szkolnym 2017/ 2018 w naszej szkole realizowany był program edukacji antynikotynowej

,, Nie pal przy mnie proszę.”

Był on skierowany do uczniów edukacji wczesnoszkolnej i realizowany w formie zajęć warsztatowych. Treści w nim zawarte były uporządkowane w pewną całość i dotyczyły zdrowia. Szukano odpowiedzi na pytania: Czym jest zdrowie i od czego zależy? Co szkodzi zdrowiu i co robić, gdy jest ono zagrożone?

Głównym celem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz zwiększenie odpowiedzialności za własne zdrowie.

Dzieci były chętne do działań, poprzez zabawę zintegrowały się, a ich aktywność wzrosła.

W ramach realizacji programu wzięli udział w konkursie plastycznym,, Nie pal przy mnie proszę’

Miał on na celu:

- Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
- Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu tytoniowego związane z biernym paleniem.
- Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

We wszystkich wytworach dzieci wykazały dużą pomysłowość, ciekawe rozwiązania i twórczą ekspresję.

Promocja zdrowia w szkole przyczynia się do wzrostu świadomości zdrowotnej uczniów, wdraża do stałej troski o higienę osobistą, zdrowie i kulturę bycia.