„NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA”

W 2018 r. nasza szkoła otrzymała fundusze w ramach realizacji priorytetu Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego celem stało się „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży”. Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa oraz Urzędu Gminy w Przytyku jesteśmy w trakcie zakupów nowości do biblioteki na kwotę 15000 zł.
Z nowości wydawniczych skorzystają wszyscy uczniowie naszej szkoły. Książki zakupione do biblioteki szkolnej zostały zaplanowane tak, aby mógł je wypożyczyć każdy czytelnik. Jedne przeznaczone są dla uczniów klas młodszych z niewielką ilością treści i dużą czcionką oraz kolorowymi ilustracjami. Inne – dla dzieci starszych, głównie z dziedziny beletrystyki. Są też takie, które dostosowane są do różnorodnych grup wiekowych np. z dziedziny z zoologii, sztuki, osiągnięć nauki i techniki. Znając naszych uczniów, uwzględniliśmy ich indywidualne potrzeby.
W oparciu o nowo zakupione książki realizowane są działania promujące czytelnictwo, różnorodne formy pracy w bibliotece, a także podczas zajęć edukacyjnych w każdej klasie projekty czytelnicze.
Wybór literatury odbywał się przy współpracy i po zasięgnięciu opinii rodziców, nauczycieli
i przede wszystkim naszych uczniów. To oni są twórcami listy bestsellerów, która będzie dostępna w bibliotece. Z doświadczenia wiemy że, nowości mają bezpośredni wpływ na statystyki czytelnicze. Biblioteka szkolna umożliwia i zachęca uczniów do wypożyczenia większej ilości książek.
Podczas realizacji Programu wzmocnimy współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną aby uatrakcyjnić dzieciom kontakt z książką i szeroko pojętą kulturą.
Będziemy działać tak, aby Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wpłynął na wzrost zainteresowań naszych uczniów, dzięki promowaniu i wspieraniu rozwoju ich czytelnictwa zwiększyła się ilość wypożyczanych książek, odwiedzin w czytelni oraz ogólne zainteresowanie biblioteką i jej działalnością.

Wpłynęła pierwsza dostawa książek!