• Odwiedziło nas: 1262008

Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

50 lat minęło...Jak jeden dzień.

W dniu 13 października 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy wyjątkowy dzień – była to 50 rocznica powstania Publicznej Szkoły Podstawowej w Przytyku. Co prawda najnowsze badania historyków dowodzą, że historia szkolnictwa w Przytyku sięga już nawet dwustu lat, jednak my czciliśmy w tym roku pięćdziesiąte urodziny wzniesienia naszej „poczciwej tysiąclatki”. W 1968 roku odbyły się tu pierwsze zajęcia, po raz pierwszy zabrzmiał szkolny dzwonek i po raz pierwszy dało się słyszeć gwar dzieci zmierzających na swoje lekcje.

Obchody tych uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym  w Przytyku. Przedstawiciele społeczności szkolnej, wraz z pocztem sztandarowym i towarzyszącymi mu nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w mszy świętej odprawianej przez ks. proboszcza Sławomira Fundowicza  przy koncelebrze księży Henryka Jagieły, Przemysława Wójcika i ks. Wawrzyńca Grotka.

Ksiądz proboszcz podkreślił w czasie swego kazania rolę i znaczenie szkoły podstawowej w wychowaniu młodych ludzi. Uroczystą mszę uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta MODERATO z Przytyka, w której występują również uczniowie i absolwenci naszej „podstawówki”.

Następnie uroczystości przeniosły się do budynku naszej szkoły, gdzie na zaproszonych gości czekała dyrekcja oraz młodzież z występem artystycznym. Dyrektor szkoły – pani Izabela Witkowska, przywitała wszystkich zebranych oraz zaproszonych gości. Uroczystość uświetnili swoją obecnością między innymi wójt gminy Dariusz Wołczyński wraz  z małżonką Justyną Wołczyńską, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pan Krzysztof Murawski, byli dyrektorzy szkoły – pan Stanisław Jankowski, pani Maria Malinowska,  pan Tadeusz Bartos, p. Adela Siara, księża – ks. proboszcz Sławomir Fundowicz, ks. Henryk Jagieło, ks. Przemysław Wójcik, ks. Wawrzyniec, ks. Sylwester Kęska, emerytowani nauczyciele szkoły, radni Gminy Przytyk – przewodniczący Rady Gminy Kazimerz Wlazło, dyrekcje zaprzyjaźnionych szkół ze Wrzosu – p. Jolanta Kowalik, z Wrzeszczowa – p. Witold Kosiec oraz dyrektor Publicznego Gimnazjum w Przytyku –p. Ewa Jaskólska, jak również dyrektor przedszkola  w Przytyku pani  Aneta Szczepanik. Pośród gości znaleźli się również dyrektor MODN   w Radomiu – p. Krystyna Gregorczyk, dyrektor Publicznej Biblioteki w Przytyku –  p. Mirosław Krzyszewski wraz   z małżonką – panią doktor Elżbietą Krzyszewską, dyrektor Banku Rzemiosła w Przytyku - p. Robert Bukowski, pani Monika Stankiewicz-Kosior- przewodnicząca Rady Rodziców, Natalia Król – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Pani dyrektor przywitała również sponsorów: p. Karola Kowalczyka – z firmy Kowalczyk Fabryka okien, p. Kazimierza Kowalczyka z firmy OKNO-BUD,  państwa Barbarę i Andrzeja Paciorków z firmy KORAL, p. Piotra Barszcza z firmy Hydro-Budowlanka, pana Wacława Tomczyka z firmy TOM-BUD, p. Irenę Prasek z kwiaciarni „Oleńka” oraz p. Wojciecha Witkowskiego z firmy WIT-MAL.

Jako pierwszy głos zabrał wójt gminy Dariusz Wołczyński, który wspominał dobre chwile w murach naszej szkoły. Następnie głos zabrał pan Stanisław Jankowski – jeden   z byłych dyrektorów szkoły w Przytyku, który w przemówieniu wspomniał pamięć budowniczego szkoły i pierwszego kierownika Stanisława Tyczyńskiego, który włożył wiele serca i mozolnej pracy w budowę i organizację przytyckiej placówki. Zgłosił również wniosek o nadanie panu Tyczyńskiemu honorowego obywatelstwa Przytyka. Następnie przemawiali również p. Krzysztof Murawski, który podkreślił rolę wielką szkoły    w kształtowaniu młodego człowieka.

Następnie dokonano w obecności pocztu sztandarowego uroczystego przekazania KAPSUŁY CZASU, która zawiera zdjęcia i pamiątki po uczniach obecnej „podstawówki” – kapsuła będzie pamiątką dla następnych pokoleń, które otworzą jej zawartość dopiero w 2068 roku. Kapsuła została umieszczona obok tablicy upamiętniającej nadanie imienia Przyjaciół Dzieci naszej szkole.

W dalszej części apelu program artystyczny przedstawiła klasa VII a i VII a, pod przewodnictwem pani Agnieszki Wiszniewskiej i pani Bożeny Gryzło. Uczniowie   w humorystyczny sposób przedstawili różne grupy uczniów, jakich „spotyka się” w szkole – matematyków, humanistów oraz sportowców. Całość została okraszona melodyjnymi utworami oraz przepięknym, biało-czerwonym tańcem szarf jak również układem choreograficzno-gimnastycznym dziewcząt z klas ósmych. W czasie występu artystycznego w poczet uczniów zostali oficjalnie przyjęci uczniowie klas pierwszych. Tradycyjnego „pasowania ołówkiem” dokonała pani dyrektor Izabela Witkowska. Dzieci z klas pierwszych zaprezentowały ponadto krótki program artystyczny.

Po części oficjalnej pani dyrektor zaprosiła gości na poczęstunek oraz poprosiła  o wpisy do księgi pamiątkowej szkoły. Zaproszeni goście z zainteresowaniem oglądali wystawy zdjęć z poprzedniej „szkolnej epoki” oraz kroniki szkolne z ubiegłych lat. Uroczystość przebiegła w pogodnej atmosferze, goście jako pamiątkę otrzymali okolicznościowe „medale” w formie ciastek z logo szkoły oraz okolicznościowy monografia „50-lecie PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku”