• Odwiedziło nas: 1261958

Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

W świecie poezji czyli wierszem o sferze uczuć

to innowacjametodyczno – pedagogiczna obejmująca swym zakresem chętnych uczniów z klas cztery - siedem współpracujących ze sobą na zasadzie dobrowolności i powszechnej dostępności. Spotkania z zainteresowanymi osobami odbywają się w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku w ramach działalności koła aktorsko- recytatorskiego oraz Wolontariatu.

Główne założenia i cele innowacji

Innowacja jest kolejną formę integracji i współpracy ze środowiskiem lokalnym, które ma ograniczone możliwości dostępu do świata poezji i teatru. Polega na organizacji wieczorków poetyckich, podczas których uczniowie prezentują przed zebraną publicznością różnorodne teksty poetyckie i muzyczne oraz posiadane umiejętności aktorsko-recytatorskie. Dzięki temu przedstawiciele różnych grup społecznych nie tylko poznają młodych wykonawców, ale także mogą z nimi porozmawiać, wyrazić swe opinie i propozycje co do dalszych spotkań. Można przy tym wypić wspólnie herbatę i zjeść smaczne ciasto i nawiązać nowe znajomości, co podnosi aurę spotkania.

W czasie realizacji działań zakłada się współpracę z uczniami, rodzicami i nauczycielami, emerytami, rencistami, członkami władz gminnych i kościelnych . Możliwe jest również spotkanie z twórcami poezji oraz prowadzenie akcji pod hasłem Cała Polska czyta dzieciom czy szkolnych konkursów poetyckich.

Innowacja jest rozszerzeniem treści zawartych w podstawie programowej języka polskiego.Jej założeniem jest: rozwijanie wrażliwości uczniów na piękno języka poetyckiego, kształcenie ich umiejętności recytatorskich, krasomówczych i aktorskich, a poprzez to docenianie piękna języka ojczystego, dbałość o poprawność intonacyjną wypowiedzi i właściwe akcentowanie, a także kształtowanie umiejętności doboru repertuaru do własnych możliwości i predyspozycji.

Zgodnie ze Szkolnym Programem Wychowawczym, ma ona również na celu kształtowanie pozytywnych postaw społecznych, odpowiedzialności, systematyczności, a także szacunku do każdego napotkanego człowieka bez względu na wiek, pochodzenie, status społeczny czy zajmowane stanowisko

Ramy czasowe

Przewidywany okres trwania działań związanych z tą nowością metodyczno – pedagogiczną to lata 2017-2020.

Data rozpoczęcia: 10.11.2017 r.

Data zakończenia: - jeśli pomysł zostanie zaakceptowany i pozytywnie oceniony przez środowisko lokalne - nastąpi coroczna kontynuacja podejmowanych działań w następnych latach (minimum trzy lata).