100 lat Niepodległej!

W dniu 9 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole wyjątkowe święto – setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego dnia klasa VIII b wraz z wychowawcą p. Tomaszem Błaszczykiem zorganizowali uroczystą akademię upamiętniającą to wyjątkowe wydarzenie.

Uroczystość zainaugurowali uczniowie klasy II , którzy powitali wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów i nauczycieli polonezem Wojciecha Kilara. Następnie prowadzący akademię (Natalia Król i Daniela Chłopecka) oficjalnie rozpoczęły uroczystość, prosząc wszystkich o powstanie i odśpiewanie 4 zwrotek hymnu polskiego                      w obecności pocztu sztandarowego szkoły. Następnie przekazały głos gospodarzowi szkoły - pani dyrektor Izabeli Witkowskiej, która powitała zaproszonych gości – przedstawiciela władz samorządowych – p. Annę Rogulską, przewodniczącą Rady Rodziców – panią Monikę-Stankiewicz Kosior oraz rodziców i nauczycieli. Pani dyrektor w swoim przemówieniu przypomniała, jak ważną rocznicę przeżywają wszyscy Polacy oraz jak burzliwa była nasza historia. Zaprosiła również zgromadzoną widownię na część artystyczną akademii.

Klasa VIII b zaprezentowała program artystyczny, w którym pojawiły się scenki nawiązujące do historii Polski, historii bolesnej i trudnej. Andżelika wcieliła się w rolę Ojczyzny, brutalnie potraktowanej zarówno przez zaborców jak i społeczeństwo, wiążące                                ją w1772 roku w grube pęta.  Następnie część uczniów odegrała scenki związane z I wojną światową i sytuacją żołnierzy na froncie oraz trudnymi wyborami. Nie zabrakło też recytacji wierszy, pieśni patriotycznych takich jak „My, pierwsza brygada”, „Bartoszu, Bartoszu” czy „Białe róże”.  Nie zapominając jednak, że święto niepodległości to jednak święto wesołe                 i radosne, uczennice VIII b wykonały na koniec dumny i radosny układ choreograficzny ze wstążkami w białych i czerwonych barwach. Finałem akademii było wspólne wyjście przed budynek szkoły, gdzie w obecności całej społeczności szkolnej, pani dyrektor Izabela Witkowska wraz z zaproszonymi gośćmi oraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, posadziła drzewo – dąb pamięci, który ma upamiętniać 100 rocznicę wolnej i niepodległej Polski.  Przewodnicząca samorządu – Natalia Król w swoim krótkim przemówieniu poprosiłą swoich rówieśników, aby patrząc na rosnące drzewo, pamiętali, że Polacy się nigdy nie poddają, że jesteśmy narodem niezwyciężonym, pełnym odwagi i ofiarności. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Roty”

Na koniec wychowawca klasy VIII b - Tomasz Błaszczyk podziękował swojej klasie oraz nauczycielom – p. Bożenie Gryzło, p. Małgorzacie Bieńkowskiej oraz paniom Małgorzacie Jasińskiej i Barbarze Gromskiej za pomoc w organizacji przedstawienia.