Mój wpływ na czyste środowisko

Ewaluacja- innowacje ,,Mój wpływ na czyste środowisko’’

Innowacja w dużym stopniu ukierunkowuje postrzegane przez dziecko wartości związane z ochroną środowiska i dbałością o jego czystość. Kształtuje właściwe podstawy i zachęca do pogłębiania wiedzy o otaczającym świecie. Innowacja była realizowana w klasach siódmych na lekcjach geografii, fizyki, biologii i matematyki raz w miesiącu. Treści programowe zostały ujęte w bloki tematyczne co umożliwiło uczniom łatwiejsze zapamiętywanie. Ewaluacja program obejmowała: jej atrakcyjność dla uczniów, praktyczność, użyteczność oraz skuteczność działania.

Najważniejszą częścią ewaluacji naszego programu był wyjazd uczniów klas siódmych na warsztaty ekologiczne w dniu 17.04.2019 roku. Warsztaty zostały przeprowadzone w przedsiębiorstwie ,,Radkom’’ z siedzibą na Firleju oraz w Oczyszczalni ścieków w Lesiowie. Uczniowie poznali w przedsiębiorstwie ,,Radkom’’ odpady objęte selektywną zbiórką, do czego jest wykorzystywany kompost, w jaki sposób ograniczyć powstawanie śmieci, gdzie i w jaki sposób składowane są odpady niebezpieczne. Zapoznali się z formami wykorzystywania energii wyprodukowanej z bioelektrowni. Przedstawiony im został również kierunek rozwoju zakładu bioutylizacji odpadów komunalnych. Mieli możliwość zobaczenia bieżącej modernizacji przedsiębiorstwa, które ciągle dąży do wysokiej opłacalności gospodarki odpadami. Są to bardzo ważne problemy każdego człowieka XXI wieku. Zainteresowanie uczniów potwierdza pełne ich zrozumienie tego zagadnienia.

W oczyszczalni ścieków w Lesiowie nasi uczniowie wraz z opiekunami zostali oprowadzeni po zakładzie i poznali pełny cykl oczyszczania ścieków- od ich przywiezienia do wypuszczenia już czystej wody. Uczniowie mieli możliwość rozróżnić i nazwać zanieczyszczenia dostarczone do oczyszczalni. Żadne z pytań naszych uczniów nie zostało pominięte, nasza przewodniczka po zakładzie udzielała na nie z szczegółowych odpowiedzi. Nasi uczniowie podeszli do warsztatów z dużą odpowiedzialnością. Pamiętając ,że zdobyta wiedza przyniesie konkretne efekty w naszym środowisku.  W ten sposób kształtujemy porządne nawyki proekologiczne młodego pokolenia. Uczniowie wykonali prace plastyczne dowolną techniką, które były prezentowane na apelu szkolnym  w dniu 10 maja. Apel był poświęcony Dniu Ziemi. Tematy prac uczniów były: ,,Metody oczyszczania ścieków’’ oraz ,,Opłacalność gospodarki odpadami’’. Ewaluacja naszego programu to również prezentacje multimedialne na temat: ,,Proste rady na odpady’’ oraz ,,Co się dzieje z odpadami?’’

Na spotkaniu zespołu bloku matematyczno-przyrodniczego nauczyciele dokonali samooceny swojej pracy, która była pozytywna. Obserwując podjęte działania, zaangażowanie, efekty i zachowanie naszych uczniów należy stwierdzić, że cele naszej innowacji zostały osiągnięte. Jest mocno uzasadnione aby była realizowana w latach następnych. Ekologia to nie tylko moda, ale nasza przyszłość.

"Mój wpływ na czyste środowisko"-innowacja realizowana w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku

Innowacja przewiduje pogłębienie wiedzy o problematykę kształtowania postaw proekologicznych. Ma ona wyposażać uczniów w określone wiadomości, umiejętności i postawy, w przystępny sposób przybliżyć dzieciom pożądane nawyki dotyczące dbałości o środowisko  i podstawowych postaw ekologicznych.

Podczas lekcji fizyki,biologii , geografii i matematyki uczniowie będą realizować zagadnienia związane
z ochroną środowiska, ekologią i dbałością o czystość środowiska. Podczas zajęć lekcyjnych raz w miesiącu omawiane będą zagadnienia związane z powyższą tematyką mające na celu kształtowanie postaw proekologicznych. Tematyka będzie się skupiała przede wszystkim na zagadnieniach związanych z dbaniem o czyste środowisko oraz na wpływie czynników środowiskowych na organizm człowieka, a także na zagadnieniach związanych z utrzymaniem zdrowia.

Innowacja przewiduje wyjazd edukacyjny na przełomie kwietnia/ maja do oczyszczalni ścieków w Lesiowie i przedsiębiorstwa Radcom na Wincentowie wszystkich uczniów klas 7. Po wyjeździe uczniowie w grupach maksymalnie 4 osobowych przygotują prace plastyczne
z których otrzymają oceny. Prace zostaną zaprezentowane na apelu zorganizowanym z okazji Dnia Ochrony środowiska w czerwcu