Publiczna Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku

 
 
Przytyk ul. Szkolna 3
    26-650 Przytyk
   tel. 48 618 03 52
pspprzytyk@poczta.onet.pl
 

                                  
  • Kontakt

    Publiczna Szkoła Podstawowa
    im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku
    Tel: 48 6180352
  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1259361
    • Do końca roku: 255 dni
    • Do wakacji: 62 dni
  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-20

    Imieniny: Agnieszki, Amalii

Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

2018-11-05

W świecie poezji czyli wierszem o sferze uczuć

to innowacjametodyczno – pedagogiczna obejmująca swym zakresem chętnych uczniów z klas cztery - siedem współpracujących ze sobą na zasadzie dobrowolności i powszechnej dostępności. Spotkania z zainteresowanymi osobami odbywają się w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku w ramach działalności koła aktorsko- recytatorskiego oraz Wolontariatu.

 

Główne założenia i cele innowacji

Innowacja jest kolejną formę integracji i współpracy ze środowiskiem lokalnym, które ma ograniczone możliwości dostępu do świata poezji i teatru. Polega na organizacji wieczorków poetyckich, podczas których uczniowie prezentują przed zebraną publicznością różnorodne teksty poetyckie i muzyczne oraz posiadane umiejętności aktorsko-recytatorskie. Dzięki temu przedstawiciele różnych grup społecznych nie tylko poznają młodych wykonawców, ale także mogą z nimi porozmawiać, wyrazić swe opinie i propozycje co do dalszych spotkań. Można przy tym wypić wspólnie herbatę i zjeść smaczne ciasto i nawiązać nowe znajomości, co podnosi aurę spotkania.

W czasie realizacji działań zakłada się współpracę z uczniami, rodzicami i nauczycielami, emerytami, rencistami, członkami władz gminnych i kościelnych . Możliwe jest również spotkanie z twórcami poezji oraz prowadzenie akcji pod hasłem Cała Polska czyta dzieciom czy szkolnych konkursów poetyckich.

Innowacja jest rozszerzeniem treści zawartych w podstawie programowej języka polskiego.Jej założeniem jest: rozwijanie wrażliwości uczniów na piękno języka poetyckiego, kształcenie ich umiejętności recytatorskich, krasomówczych i aktorskich, a poprzez to docenianie piękna języka ojczystego, dbałość o poprawność intonacyjną wypowiedzi i właściwe akcentowanie, a także kształtowanie umiejętności doboru repertuaru do własnych możliwości i predyspozycji.

Zgodnie ze Szkolnym Programem Wychowawczym, ma ona również na celu kształtowanie pozytywnych postaw społecznych, odpowiedzialności, systematyczności, a także szacunku do każdego napotkanego człowieka bez względu na wiek, pochodzenie, status społeczny czy zajmowane stanowisko

 

Ramy czasowe

Przewidywany okres trwania działań związanych z tą nowością metodyczno – pedagogiczną to lata 2017-2020.

Data rozpoczęcia: 10.11.2017 r.

Data zakończenia: - jeśli pomysł zostanie zaakceptowany i pozytywnie oceniony przez środowisko lokalne - nastąpi coroczna kontynuacja podejmowanych działań w następnych latach (minimum trzy lata).

 

W świecie poezji czyli wierszem o sferze uczuć

Czytaj więcej oW świecie poezji czyli wierszem o sferze uczuć
2018-11-05

Euroweek 2018

W dniach 8 – 12 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. M. Brejtkop i p. W. Jopek po raz kolejny wzięli udział w specjalistycznym obozie szkoleniowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”. W tym roku uczestniczyliśmy
w projekcie w towarzystwie uczniów PSP we Wrzosie pod opieką p. A. Mastalerek i p. K. Wlazło w pięknie położonej miejscowości Lądek Zdrój na Ziemi Kłodzkiej.

Uczniowie obu szkół doskonale się bawili, ale także ciężko pracowali, doskonaląc swoje kompetencje językowe pod okiem wolontariuszy, m. in.
z Hondurasu, Indonezji i Turcji. Podczas zajęć warsztatowych rozwijali kompetencje językowe i społeczne, bardzo kreatywnie podchodząc do powierzonych zadań. Dzięki pracy w grupie doskonalili swoje zdolności przywódcze i budowali pewność siebie. Prezentacje wolontariuszy o krajach ojczystych przybliżyły uczniom kulturę i obyczaje Turcji, Indonezji i Hondurasu.

Udział w projekcie to nie tylko praca, ale także mnóstwo okazji do wspaniałej zabawy, na przykład podczas porannego Energizera, nauki tańców z różnych krajów lub przygotowania do prezentacji. To także okazja do zawierania nowych przyjaźni z wolontariuszami oraz z kolegami
i koleżankami z innych szkół.

Pożegnanie z wolontariuszami było smutne, niektórzy uronili łzy, a inni już planują udział w projekcie w przyszłym roku.

Euroweek 2018

Czytaj więcej oEuroweek 2018
2018-11-05

 

Ewa Błaszczyk (ur. 15 października 1955 roku w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa, pieśniarka.

Absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Warszawie.W 1978 roku ukończyła z wyróżnieniem Warszawską PWST.
Zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Po dwóch latach otrzymała nagrodę Rektora PWST za pierwsze osiągnięcia sceniczne.

Jest również aktorką śpiewającą. Brała udział wpryegldach piosenki aktorskiej we Wrocawiu. Śpiewa głównie piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty.

Jest współautorką (razem z Krystyną Strączek) osobistego wyznania Wejść tam nie można (wyd. Znak) oraz książki-albumu będącej zapisem rozmowy z Izabelą Górnicką-Zdziech Wszystko jest takie kruche (wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa, 2010).

W 2002 roku razem z księdzem Wojciechem Drozdowiczem założyła fundację „Akogo?”, działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Jej celem było wybudowanie Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka będącej pierwszą w Polsce kliniką dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Otwarcie kliniki miało miejsce 7 grudnia 2012.

Patron szkoły w roku szkolnym 2018/2019

Czytaj więcej oPatron szkoły w roku szkolnym 2018/2019