Publiczna Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku

 
 
Przytyk ul. Szkolna 3
    26-650 Przytyk
   tel. 48 618 03 52
pspprzytyk@poczta.onet.pl
 

                                  
  • Kontakt

    Publiczna Szkoła Podstawowa
    im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku
    Tel: 48 6180352
  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1275393
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

NARODOWE CZYTANIE

       W tym roku, już po raz dwunasty, w naszym kraju odbyło się NARODOWE CZYTANIE. W wielu instytucjach, na placach, w parkach czytano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
     W naszej gminie wydarzenie zostało przygotowane przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Przytyku oraz Publiczną Szkołę Podstawową im. Przyjaciół Dzieci z Przytyka. Jak co roku, w publicznym czytaniu fragmentów powieści wzięli udział znamienici goście. Narodowe Czytanie rozpoczął Wójt Gminy Pan Dariusz Wołczyński. Kolejne fragmenty historii Jana i Cecylii odczytali przedstawiciele różnych instytucji i środowisk:  p. Mirosław Krzyszewski oraz p. Anna Białkowska z Centrum Kultury i Biblioteki w Przytyku, p. Izabela    Z SPZOZ z Przytyka, dyrektor Publicznego Przedszkola – p. Ewelina Wziątek, nauczyciel biblioteki szkolnej - p. Barbara Partyka, uczniowie - Lena Korgul, Kamil Ostatek, Gabriela Jasińska oraz  dyrektor szkoły p. Monika Rdzanek. Historii miłości z przeszkodami, która zrodziła się w czasach niewoli narodowej wysłuchali najstarsi uczniowie naszej szkoły. Dlatego w swoim wystąpieniu skierowanym do młodzieży Pan Wójt odwołał się do trudnej przeszłości naszego kraju, wskazał walory literatury powstającej w czasie zaborów, do której nie zawsze chętnie sięgamy. A w 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę Powstania Styczniowego, jednego z najważniejszych zrywów narodowych i właśnie lektura „Nad Niemnem” jest doskonałą okazją do upamiętnienia postawy wielu polskich patriotów.
     Wydarzenie zakończył krótki występ uczniów, którzy zaśpiewali sentymentalną staropolską pieśń „Ty pójdziesz górą a ja doliną”  Kolorowe stroje ludowe, w których wystąpili chłopcy i dziewczęta doskonale oddały klimat dawnych czasów. Całości dopełniła piękna dekoracja przygotowana przez pracowników CKiB.
Autor: Danuta Makuch

Galeria zdjęć