Publiczna Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku

 
 
Przytyk ul. Szkolna 3
    26-650 Przytyk
   tel. 48 618 03 52
pspprzytyk@poczta.onet.pl
 

                                  
  • Kontakt

    Publiczna Szkoła Podstawowa
    im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku
    Tel: 48 6180352
  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1264062
    • Do końca roku: 248 dni
    • Do wakacji: 55 dni
  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-27

    Imieniny: Sergiusza, Teofila

Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI / 2019/2018

2019/2018

Artykuły

2018-09-05

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

           Słońce, plaża, późne wstawanie, gry i zabawy na podwórku niestety dobiegły końca...wszystko co dobre  szybko się ponoć kończy. Przed nami nowy rok szkolny 2018/2019.

            Czas wytężonej pracy, nowe wyzwania, nowe sale lekcyjne i nowi nauczyciele. W tym roku do naszego grona dołaczyła p. Monika Rdzanek,         p. Małgorzata Bieńkowska, p Joanna Leśnowolska, ks Sylwester Kęska, p Paweł Wlazło.

           Szczególne wyzwania czekają klasy VIII - nowy egzamin ósmoklasisty, wybór nowych dróg życiowych, nowej szkoły. Mamy nadzieję, że rok 2018/2019 będzie dla nas nowym, ciekawym doświadczeniem.

 

Czytaj więcej o: Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
2018-09-12

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to projekt, który popularyzuje literaturę oraz łączy Polaków wokół największych dzieł polskich pisarzy. Przedsięwzięcie zainicjowane przez Prezydenta RP w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w tegorocznym wydaniu odwołuje się
do tradycji związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dlatego 7 września 2018r.w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku przedstawiciele samorządu, na czele z Wójtem Gminy Przytyk panem Dariuszem Wołczyńskim oraz dyrektorzy miejscowych placówek oświatowych, bibliotekarze, nauczyciele, młodzież i rodzice uczniów włączyli się w tę wyjątkową akcję. Wspólna lektura „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego stała się okazją do przybliżenia trudnej historii Polski i doświadczeń naszych przodków sprzed wieku. Refleksjami na temat wydarzenia podzielił się z zebranymi, związany z ziemią świętokrzyską, ks. prob. prof. Sławomir Fundowicz. Warto dodać, iż czytającym towarzyszyła znakomita muzyka Michała Lorenca skomponowana do adaptacji filmowej powieści Żeromskiego.

Wszystkim, którzy włączyli się w Narodowe Czytanie, serdecznie dziękujemy.

 

 

Czytaj więcej o: Narodowe Czytanie
2018-09-25

„NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA”

W 2018 r. nasza szkoła otrzymała fundusze w ramach realizacji priorytetu Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego celem stało się „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży”. Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa oraz Urzędu Gminy w Przytyku jesteśmy w trakcie zakupów nowości do biblioteki na kwotę 15000 zł.
Z nowości wydawniczych skorzystają wszyscy uczniowie naszej szkoły. Książki zakupione do biblioteki szkolnej zostały zaplanowane tak, aby mógł je wypożyczyć każdy czytelnik. Jedne przeznaczone są dla uczniów klas młodszych z niewielką ilością treści i dużą czcionką oraz kolorowymi ilustracjami. Inne – dla dzieci starszych, głównie z dziedziny beletrystyki. Są też takie, które dostosowane są do różnorodnych grup wiekowych np. z dziedziny z zoologii, sztuki, osiągnięć nauki i techniki. Znając naszych uczniów, uwzględniliśmy ich indywidualne potrzeby.
W oparciu o nowo zakupione książki realizowane są działania promujące czytelnictwo, różnorodne formy pracy w bibliotece, a także podczas zajęć edukacyjnych w każdej klasie projekty czytelnicze.
Wybór literatury odbywał się przy współpracy i po zasięgnięciu opinii rodziców, nauczycieli
i przede wszystkim naszych uczniów. To oni są twórcami listy bestsellerów, która będzie dostępna w bibliotece. Z doświadczenia wiemy że, nowości mają bezpośredni wpływ na statystyki czytelnicze. Biblioteka szkolna umożliwia i zachęca uczniów do wypożyczenia większej ilości książek.
Podczas realizacji Programu wzmocnimy współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną aby uatrakcyjnić dzieciom kontakt z książką i szeroko pojętą kulturą.
Będziemy działać tak, aby Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wpłynął na wzrost zainteresowań naszych uczniów, dzięki promowaniu i wspieraniu rozwoju ich czytelnictwa zwiększyła się ilość wypożyczanych książek, odwiedzin w czytelni oraz ogólne zainteresowanie biblioteką i jej działalnością.

Wpłynęła pierwsza dostawa książek!

 

 

Czytaj więcej o: „NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA”
2018-09-28

Wychoawnie przez czytanie

„ WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE”

Szkoła bierze udział w  akcji organizowanej w ramach „Cała Polska czyta dzieciom” –„ Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”.

Celem programu jest wspieranie rozwoju moralnego dzieci i młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli uczniowie będą omawiać istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych. Podstawą będzie zbiór opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. W klasach młodszych „12 ważnych opowieści – polscy autorzy o wartościach”.

W związku z prowadzonymi przez nas akcjami promującymi czytelnictwo wśród uczniów, prosimy Rodziców o wspieranie działań szkoły  poprzez zachęcanie swoich dzieci do czytania książek w domu.

Czytaj więcej o: Wychoawnie przez czytanie
2018-11-05

Euroweek 2018

Euroweek 2018

W dniach 8 – 12 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. M. Brejtkop i p. W. Jopek po raz kolejny wzięli udział w specjalistycznym obozie szkoleniowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”. W tym roku uczestniczyliśmy
w projekcie w towarzystwie uczniów PSP we Wrzosie pod opieką p. A. Mastalerek i p. K. Wlazło w pięknie położonej miejscowości Lądek Zdrój na Ziemi Kłodzkiej.

Uczniowie obu szkół doskonale się bawili, ale także ciężko pracowali, doskonaląc swoje kompetencje językowe pod okiem wolontariuszy, m. in.
z Hondurasu, Indonezji i Turcji. Podczas zajęć warsztatowych rozwijali kompetencje językowe i społeczne, bardzo kreatywnie podchodząc do powierzonych zadań. Dzięki pracy w grupie doskonalili swoje zdolności przywódcze i budowali pewność siebie. Prezentacje wolontariuszy o krajach ojczystych przybliżyły uczniom kulturę i obyczaje Turcji, Indonezji i Hondurasu.

Udział w projekcie to nie tylko praca, ale także mnóstwo okazji do wspaniałej zabawy, na przykład podczas porannego Energizera, nauki tańców z różnych krajów lub przygotowania do prezentacji. To także okazja do zawierania nowych przyjaźni z wolontariuszami oraz z kolegami
i koleżankami z innych szkół.

Pożegnanie z wolontariuszami było smutne, niektórzy uronili łzy, a inni już planują udział w projekcie w przyszłym roku.

Czytaj więcej o: Euroweek 2018
2018-09-28

Marsz dla Niepodległej

Idziemy dla Niepodległej

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Z tej okazji w PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku podejmowane są różnorodne inicjatywy związane z obchodami tej rocznicy.

27 września 2018 r. w naszej szkole uczniowie wraz nauczycielami oraz rodzicami włączyli się  w te obchody w ramach organizowanej akcji „Marszobieg dla Niepodległej” oraz „Mecz dla Niepodległej”, zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego p. Elżbietę Frączkiewicz, p. Norberta Kohuta oraz p. Marcina Praska. Uczniowie, ubrani w biało-czerwone barwy, wyposażeni we flagi, wyruszyli w korowodzie eskortowanym przez patrole policji oraz straży pożarnej z Przytyka. Uczniowie dumnie manifestowali swoją przynależność do narodu polskiego, do naszej ojczyzny i do jej historii. Korowód przeszedł głównymi ulicami Przytyka a następnie udał się na boisko sportowe Orlik. W czasie zbiórki na stadionie nauczyciel historii p. Tomasz Błaszczyk zabrał głos i przedstawił cel dzisiejszego spotkania oraz krótki rys historyczny nawiązujący do wydarzeń z 1918 roku.  Następnie uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek przygotowany prze z rodziców z klasowych rad rodziców.

W dalszej części spotkania odbył się szkolny mecz piłki nożnej chłopców, w którym zmierzyła się reprezentacja „czerwonych” przeciwko „białym” Uczniowie chętnie dopingowali wszystkich zawodników, jednak jak powszechnie wiadomo „biało-czerwone” to barwy niezwyciężone, dlatego mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 3:3.  Cała impreza przebiegała w miłej, przyjaznej atmosferze i była świetną okazją do uczczenia 100 rocznicy uchwalenia niepodległości.

 

 

Czytaj więcej o: Marsz dla Niepodległej
2018-10-02

Sprzątanie świata

W dniu 28 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się akcja  „Sprzątanie Świata - Polska 2018”  pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”

Zgodnie z myślą przyświecająca akcji dzieci i młodzież z PSP w Przytyku wybrała się w „teren” pod opieką nauczycieli i wychowawców, aby posprzątać okoliczne pobocza, rowy i ulice. Często ilość worków śmieci, jaką uzbierają najmłodsi uświadamia nam skalę problemu. Dzieci po takiej „praktycznej lekcji ekologii” wiedzą, że nie należy zaśmiecać środowiska naturalnego oraz że należy segregować odpady podlegające recyclingowi.

Uczniowie klas młodszych (I-III) w tym czasie wykonywali w klasopracowniach prace plastyczne na temat „ Czyste środowisko wokół nas”

Świadomość najmłodszego pokolenia jest coraz większa, właśnie między innymi dzięki takim akcjom.

 

Czytaj więcej o: Sprzątanie świata
2018-10-02

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            

 

           28 września 2018 r w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku odbyły się obchody  VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia .    

           Najpierw swoją wiedzę z zakresu mnożenia sprawdzili uczniowie z klas starszych. Przeprowadzono krótkie egzaminy, podczas których można było wykazać się swoją wiedzą.

            W drugiej części uczniowie z klasy V wspólnie z opiekunem udali się do Urzędu Gminy w Przytyku, Banku Spółdzielczego, Biblioteki Gminnej, by sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia przez starszych. Dorośli zgodnie stwierdzili, że bez tabliczki ani rusz. Egzaminy wywołały mnóstwo emocji, a uczniowie przekonali się, że jest ona ważna i nie można o niej zapomnieć.

           Do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie przygotowywali się na lekcjach matematyki. Z tej okazji wykonali plakaty , które ozdobiły szkołę. Koordynatorkami były p. Joanna Abramczyk i p. Agnieszka Wiszniewska.

        

 

Czytaj więcej o: Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
2018-10-12

Święto Edukacji Narodowej

W dniu 12 października 2018r.  w naszej szkole obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej, zwyczajowo nazywany Dniem Nauczyciela.

Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Izabela Witkowska, która podziękowała zebranym nauczycielom PSP w Przytyku oraz pracownikom obsługi za pracę i poświęcenie, jakie wkładają w to, aby szkoła funkcjonowała coraz lepiej i sprawniej.

Wyróżniła również nagrodami dyrektora szkoły następujących nauczycieli: Maria Musiał, Agnieszka Wiszniewska, Monika Brejtkop, Monika Brejtkop, Danuta Makuch, Barbara Gromska, Elżbieta Gaj, Barbara Partyka, Bożena Gryzło, Kamila Latała, Barbara Domagała.

Wyróżnieni zostali również pracownicy gospodarczy szkoły: pan konserwator, panie sprzątaczki oraz panie pracujące w kuchni.

W dalszej części apelu program artystyczny przedstawiła klasa VII ai VIII a, pod przewodnictwem pani Agnieszki Wiszniewskiej i pani Bożeny Gryzło. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili różne grupy uczniów, jakich „spotyka się” w szkole – matematyków, humanistów oraz sportowców. Całość została okraszona melodyjnymi utworami oraz przepięknym, biało-czerwonym tańcem szarf jak również układem choreograficzno-gimnastycznym dziewcząt z klas ósmych.

Dzień Nauczyciela przebiegł w bardzo podniosłym i uroczystym nastroju..

 

 

Czytaj więcej o: Święto Edukacji Narodowej
2018-10-15

50 lat minęło...Jak jeden dzień.

W dniu 13 października 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy wyjątkowy dzień – była to 50 rocznica powstania Publicznej Szkoły Podstawowej w Przytyku. Co prawda najnowsze badania historyków dowodzą, że historia szkolnictwa w Przytyku sięga już nawet dwustu lat, jednak my czciliśmy w tym roku pięćdziesiąte urodziny wzniesienia naszej „poczciwej tysiąclatki”. W 1968 roku odbyły się tu pierwsze zajęcia, po raz pierwszy zabrzmiał szkolny dzwonek i po raz pierwszy dało się słyszeć gwar dzieci zmierzających na swoje lekcje.

Obchody tych uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym  w Przytyku. Przedstawiciele społeczności szkolnej, wraz z pocztem sztandarowym i towarzyszącymi mu nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w mszy świętej odprawianej przez ks. proboszcza Sławomira Fundowicza  przy koncelebrze księży Henryka Jagieły, Przemysława Wójcika i ks. Wawrzyńca Grotka.

Ksiądz proboszcz podkreślił w czasie swego kazania rolę i znaczenie szkoły podstawowej w wychowaniu młodych ludzi. Uroczystą mszę uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta MODERATO z Przytyka, w której występują również uczniowie i absolwenci naszej „podstawówki”.

            Następnie uroczystości przeniosły się do budynku naszej szkoły, gdzie na zaproszonych gości czekała dyrekcja oraz młodzież z występem artystycznym. Dyrektor szkoły – pani Izabela Witkowska, przywitała wszystkich zebranych oraz zaproszonych gości. Uroczystość uświetnili swoją obecnością między innymi wójt gminy Dariusz Wołczyński wraz  z małżonką Justyną Wołczyńską, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pan Krzysztof Murawski, byli dyrektorzy szkoły – pan Stanisław Jankowski, pani Maria Malinowska,  pan Tadeusz Bartos, p. Adela Siara, księża – ks. proboszcz Sławomir Fundowicz, ks. Henryk Jagieło, ks. Przemysław Wójcik, ks. Wawrzyniec, ks. Sylwester Kęska, emerytowani nauczyciele szkoły, radni Gminy Przytyk – przewodniczący Rady Gminy Kazimerz Wlazło, dyrekcje zaprzyjaźnionych szkół ze Wrzosu – p. Jolanta Kowalik, z Wrzeszczowa – p. Witold Kosiec oraz dyrektor Publicznego Gimnazjum w Przytyku –p. Ewa Jaskólska, jak również dyrektor przedszkola  w Przytyku pani  Aneta Szczepanik. Pośród gości znaleźli się również dyrektor MODN   w Radomiu – p. Krystyna Gregorczyk, dyrektor Publicznej Biblioteki w Przytyku –  p. Mirosław Krzyszewski wraz   z małżonką – panią doktor Elżbietą Krzyszewską, dyrektor Banku Rzemiosła w Przytyku - p. Robert Bukowski, pani Monika Stankiewicz-Kosior- przewodnicząca Rady Rodziców, Natalia Król – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Pani dyrektor przywitała również sponsorów: p. Karola Kowalczyka – z firmy Kowalczyk Fabryka okien, p. Kazimierza Kowalczyka z firmy OKNO-BUD,  państwa Barbarę i Andrzeja Paciorków z firmy KORAL, p. Piotra Barszcza z firmy Hydro-Budowlanka, pana Wacława Tomczyka z firmy TOM-BUD, p. Irenę Prasek z kwiaciarni „Oleńka” oraz p. Wojciecha Witkowskiego z firmy WIT-MAL.

            Jako pierwszy głos zabrał wójt gminy Dariusz Wołczyński, który wspominał dobre chwile w murach naszej szkoły. Następnie głos zabrał pan Stanisław Jankowski – jeden   z byłych dyrektorów szkoły w Przytyku, który w przemówieniu wspomniał pamięć budowniczego szkoły i pierwszego kierownika Stanisława Tyczyńskiego, który włożył wiele serca i mozolnej pracy w budowę i organizację przytyckiej placówki. Zgłosił również wniosek o nadanie panu Tyczyńskiemu honorowego obywatelstwa Przytyka. Następnie przemawiali również p. Krzysztof Murawski, który podkreślił rolę wielką szkoły    w kształtowaniu młodego człowieka.

            Następnie dokonano w obecności pocztu sztandarowego uroczystego przekazania KAPSUŁY CZASU, która zawiera zdjęcia i pamiątki po uczniach obecnej „podstawówki” – kapsuła będzie pamiątką dla następnych pokoleń, które otworzą jej zawartość dopiero w 2068 roku. Kapsuła została umieszczona obok tablicy upamiętniającej nadanie imienia Przyjaciół Dzieci naszej szkole.

            W dalszej części apelu program artystyczny przedstawiła klasa VII a i VII a, pod przewodnictwem pani Agnieszki Wiszniewskiej i pani Bożeny Gryzło. Uczniowie   w humorystyczny sposób przedstawili różne grupy uczniów, jakich „spotyka się” w szkole – matematyków, humanistów oraz sportowców. Całość została okraszona melodyjnymi utworami oraz przepięknym, biało-czerwonym tańcem szarf jak również układem choreograficzno-gimnastycznym dziewcząt z klas ósmych. W czasie występu artystycznego w poczet uczniów zostali oficjalnie przyjęci uczniowie klas pierwszych. Tradycyjnego „pasowania ołówkiem” dokonała pani dyrektor Izabela Witkowska. Dzieci z klas pierwszych zaprezentowały ponadto krótki program artystyczny.

            Po części oficjalnej pani dyrektor zaprosiła gości na poczęstunek oraz poprosiła  o wpisy do księgi pamiątkowej szkoły. Zaproszeni goście z zainteresowaniem oglądali wystawy zdjęć z poprzedniej „szkolnej epoki” oraz kroniki szkolne z ubiegłych lat. Uroczystość przebiegła w pogodnej atmosferze, goście jako pamiątkę otrzymali okolicznościowe „medale” w formie ciastek z logo szkoły oraz okolicznościowy monografia „50-lecie PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku”

 

 

 

 

Czytaj więcej o: 50 lat minęło...Jak jeden dzień.