Projekt badawczy: „Ile kosztuje kilogram przypraw?” – Matematyka w praktyce

W ramach projektu edukacyjnego "(Nie)zwykła matematyka" zrealizowaliśmy:
* zadanie nr 4 – Ile kosztuje kilogram przypraw?
* z modułu III - Matematyczne Kuchenne Rewolucje.
19 października 2023 roku na lekcji matematyki uczniowie klasy 7b realizowali wyżej wymieniony projekt badawczy, w ramach powtórzenia działu: Proporcjonalność i procenty, wykorzystując metodę projektu.
Otrzymali opakowania różnych przypraw o różnej gramaturze i mieli zadanie przeliczyć, ile kosztuje kilogram przypraw, a później uporządkowali przyprawy wg ceny za 1 kg w kolejności rosnącej. Wykorzystali umiejętność liczenia wg proporcji. Przy okazji obliczali ceny wybranych przypraw po ustalonej podwyżce i obniżce.
       Uczniowie pracowali w grupach, przez co kształtowali umiejętność współpracy w grupie. Podczas tej lekcji dostrzegli przydatność wiedzy i umiejętności matematycznych w życiu codziennym – m.in. wybierając odpowiednie produkty podczas zakupów. Wszystkie grupy ukończyły zadanie z pozytywnym rezultatem.
Autor: Agnieszka Warchoł