Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Ta choroba może dotknąć każdego człowieka. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje:

uporczywy smutek
            brak  energii
            brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję
            problemy ze snem (bezsenność lub ospałość)
            niepokój
            trudności z koncentracją
            utrata poczucia własnej wartości
            poczucie winy lub beznadziei istnienia
            myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze

Depresja jest czymś, co może zdarzyć się każdemu, ale nie jest słabością, fanaberią, chwilową emocją. To choroba. Depresja dzieci i młodzieży często jest mylona z tzw. buntem nastolatka lub „niegrzecznym” zachowaniem. Tymczasem u młodych ludzi depresja może objawiać się w sposób nieoczywisty, np.: poprzez problemy z koncentracją i nauką, poprzez drażliwość i złość a nawet agresję i wrogość, poprzez wpadanie w rozpacz, z której - wydaje się – nie ma wyjścia. Rozpoznanie depresji jest trudne u młodych ludzi, bo często cały wachlarz zachowań przypisywany jest właśnie naturalnemu w okresie dojrzewania buntowi nastolatka.
Ale depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Osoby zaniepokojone u siebie lub bliskich objawami, które utrzymują się ponad dwa tygodnie, powinny poszukać pomocy. Zgłosić się z problemem do lekarza rodzinnego, psychologa, pedagoga, wychowawcy.

Polecamy również:
www.forum przeciwdepresji.pl – to strona Internetowa, która powstała z myślą o osobach chorych na depresję i tych, których bliscy lub znajomi zmagają się z tą chorobą. Za jej pośrednictwem można uzyskać wiele informacji o objawach, przebiegu i sposobach leczenia depresji.
Numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.

Autor: Izabela Witkowska