Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą
 w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika!

Takie i jeszcze trudniejsze łamańce językowe towarzyszyły uczniom naszej szkoły 21 lutego. W tym dniu bowiem na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.

W naszej szkole dzień ten obchodzony jest co roku. Tradycyjnie podczas lekcji języka polskiego uczniowie utrwalali swoją wiedzę o języku. Nie zabrakło wykreślanek, kalamburów i zadań ortograficznych. Dzieci z klas młodszych zmagały się z łamańcami językowymi przygotowanymi przez starszych kolegów, zaś uczniowie klas siódmych przygotowali plakaty prezentujące bogactwo języka polskiego.

Natomiast 22 lutego został przeprowadzony konkurs pięknego czytania. W tym roku dzieci z klas trzecich i czwartych czytały wiersze  Jana Brzechwy oraz fragmenty „Akademii pana Kleksa”. Wybór autora był oczywisty i związany z faktem, że tegorocznym patronem naszej szkoły jest właśnie Jan Brzechwa.

Działania promujące Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  to doskonała okazja, by podkreślić konieczność poprawnego posługiwania się językiem polskim nie tylko
od święta, ale również każdego dnia.

ZWYCIĘZCY KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA

1. Marcin Woźniak kl. IIIc