Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca  Dzień Kolorowej Skarpetki  Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca to pierwszy dzień wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia wszystkie klasy 1-8 wzięły udział w akcji poprzez założenie kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Data ta jest symboliczna, ponieważ przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się  z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach jest odpowiedzialny za powstanie tej wady genetycznej. Inna nazwa tego zaburzenia to – trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku, a od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje ONZ.
      Uczniowie bardzo licznie włączyli się w światową akcję. W klasach, wspólnie  z wychowawcami rozmawiali o zespole Downa. Dzieci chętnie prezentowały swoje kolorowe skarpetki, które symbolizują niedopasowane chromosomy. Każdy   z nas ma marzenia, cele, pasje, wszyscy potrzebujemy tolerancji, akceptacji i szacunku. Solidaryzujemy się, przełamujemy stereotypy i oswajamy się  z odmiennością. Różni nas tak niewiele – jeden dodatkowy niepasujący chromosom…

Bardzo dziękuje wszystkim za zaangażowanie.

Autor: Aneta Szymańska