Kochanowski- Przystanek –Wesele 2022

3- maja to w przytyckiej gminie nie tylko święto państwowe, ale również parafialne. Oprócz odbywającego się w Przytyku tzw. odpustu realizowany jest tu także projekt Kochanowski- Przystanek- Wesele. Jak sama nazwa mówi, nawiązuje on do czasów polskiego renesansu, kiedy to żył i tworzył znany polski poeta- Jan Kochanowski. Tu w dawnym, drewnianym wówczas kościółku wziął on najprawdopodobniej ślub z mieszkanką  pobliskim Zameczka  – Dorotą Podlodowską.
            „Aby tradycji stało się zadość” przypomnieli nam tę uroczystość uczniowie klas ósmych. W rolę pana młodego wcielił się Bartłomiej Dryja z klasy 8c , a miejsce Doroty zajęła Dominika Kumorowska z klasy 8a. Parze młodej towarzyszył również orszak trzech druhen i drużbów, którzy w uroczystym korowodzie udali się do pobliskiego kościoła, gdzie wzięli udział w nabożeństwie i przewodniczyli procesji wokół świątyni.
            Rangę uroczystości wzmocniła obecność wójta gminy- Dariusza Wołczyńskiego,  starosty radomskiego Waldemara Trelki, który pełnił rolę szlachcica,  a jednocześnie ojca panny młodej- Doroty Podlodowskiej, a także radnej powiatu Anny Rogulskiej i dyrektora PSP w Przytyku Izabeli Witkowskiej.
Autor: Elżbieta Fokt