Tak obchodziliśmy święto patrona szkoły.................

Tegorocznym patronem Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku został wybrany znany polski poeta- Jan Brzechwa,  który  zasłynął w polskiej literaturze przede wszystkim jako twórca tekstów przeznaczonych dla najmłodszego pokolenia.
Aby bliżej poznać tego wspaniałego Polaka uczniowie naszej szkoły już od początku roku szkolnego wykonywali wiele różnorodnych działań, dzięki którym poszerzyli swą wiedzą na temat jego biografii i twórczości. I tak np. już we wrześniu  ubiegłego roku w każdej sali lekcyjnej i na korytarzu szkolnym pojawiły się tablice informacyjne na temat patrona, w miesiącu październiku został przeprowadzony konkurs poetycko- malarski  „Z farbą i kredką w świecie poezji” , w listopadzie odbył się wieczorek poetycki, a w marcu tego roku konkurs recytatorski poświęcony twórczości pana Jana. Uczniowie klas młodszych tworzyli też albumy klasowe prezentujące bohaterów wierszy J. Brzechwy.
Podsumowaniem tych różnorodnych działań była uroczysta akademia, która została połączona z obchodami Dnia Dziecka i odbyła się w dniu pierwszego czerwca bieżącego roku. Rozpoczęła się ona od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego i szkolnego. Następnie pani dyrektor Izabela Witkowska powitała zebranych gości i oddała głos  uczniom klasy 8a, którzy pod opieką wychowawcy- Elżbiety Fokt przygotowali  na tę uroczystość montaż słowno - muzyczny W świecie Akademii Pana Kleksa. Podczas jego trwania wcielili się oni w postać pana Ambrożego i jego  uczniów oraz szpaka Mateusza, a także zaprezentowali wiele wierszy Jana Brzechwy.  Wykonali także cztery układy taneczne do podkładów i  treści muzycznych wykonywanych przez szkolny chór.
Zebrani uczniowie i goście z ciekawością obejrzeli  przedstawienie i nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
Po zakończonym występie zabrała głos radna powiatu radomskiego - pani  Anna Rogulska, która złożyła wszystkim dzieciom serdeczne życzenie z okazji ich święta.
Następnie pani Dyrektor rozdała dyplomy przedstawicielom klas młodszych, które brały udział w tworzeniu albumów klasowych Z bohaterami wierszy J. Brzechwy i ogłosiła rozpoczęcie konkursu na szkolnego omnibusa. Podczas jego trwania wybrani przedstawiciele każdej z klas odpowiadali na przygotowane wcześniej przez nauczycieli różnorodne pytania, a w pełni zasłużonym zwycięzcą został Kacper Szczepanowski z klasy VII c.
Ostatnią atrakcją tego dnia był mecz siatkówki, podczas którego przedstawiciele kadry pedagogicznej rywalizowali ze swymi wychowankami i uzyskali remisowy wynik.  Ten wspólnie spędzony czas wywołał u wszystkich wiele emocji, więc  na pewno pozostanie na długo w pamięci zarówno uczniów jak i nauczycieli.
Autor: Elżbieta Fokt