GMINNY TURNIEJ SZACHOWY

W roku szkolnym 2021/2022 w szkołach na terenie gminy Przytyk odbywały się zajęcia szachowe dla klas II-III. Ich celem  jest zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości, jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.
Rok nauki zakończył się Turniejem Szachowym. 20 maja 2022 r. tytuł Mistrza naszej szkoły wywalczył ucz. kl. IIIa Wiktor Burnos, drugie miejsce zajął ucz. kl. IIa Antoni Wrzecion, trzecie miejsce przypadło uczniowi kl. IIb Nikodemowi Drabikowi.
30 maja 2022r w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku został rozegrany Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Przytyk . Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Przytyk w Szachach dla uczniów klas II i III, odbywały się zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Kierownika Referatu Oświaty Pana Ryszarda Fałka. Turniej poprzedzony był eliminacjami klasowymi i szkolnymi.
Finaliści poszczególnych grup wiekowych ze wszystkich szkół wzięli udział w turnieju:
4 uczniów z PSP we Wrzeszczowie, 4 uczniów z PSP we Wrzosie i 10 uczniów z PSP
w Przytyku.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju szachowego czuwała Pani Andżelika Mąkosa. Obecni byli również dyrektor PSP w Przytyku Pani Izabela Witkowska,  dyrektor PSP we Wrzeszczowie Pan Witold Kosiec, Dyrektor PSP we Wrzosie Pani Jolanta Kowalik, Kierownik Referatu Oświaty Pan Ryszard Fałek, nauczyciele Pani Elżbieta Słomka z PSP we Wrzeszczowie i Pan Marcin Kośla z PSP we Wrzosie.
Celem turnieju była popularyzacja szachów wśród dzieci oraz wyłonienie Mistrza.
Ta niezwykle pasjonująca , wymagająca logicznego myślenia gra przyciąga coraz to młodszych graczy. Podczas rozgrywania partii szachowych widać było na twarzach dzieci radość, pozytywne emocje oraz skupienie uwagi.  Każdy uczestnik rozegrał 4 rundy po 10 minut.
Po zaciętych rozgrywkach wyłonieni zostali zwycięzcy:
I miejsce i tytuł Mistrza Szkół Podstawowych Gminy Przytyk w szachach zdobył: uczeń klasy III– Adam Woźniak z PSP we Wrzosie
II miejsce -  ucz. klasy IIIa – Jan Drabik   z PSP w Przytyku
III miejsce  - ucz . kl IIIa – Adam Drabik z PSP w Przytyku

Na zakończenie turnieju p. Ryszard Fałek podziękował organizatorom, a w szczególności dzieciom za udział w rozgrywkach oraz wręczył wraz z Dyrektorami Szkół puchary, dyplomy i nagrody dla zwycięzców i wszystkich uczestników turnieju.
Mamy nadzieję, że tegoroczne pierwsze mistrzostwa szachowe staną się dodatkową zachętą dla pozostałych uczniów do zgłębiania tajników gry w szachy. Bowiem szachy to wspaniała gra, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi: uczy logicznego myślenia, przewidywania, sportowego współzawodnictwa, refleksu i cierpliwości.
Autor: Barbara Gromska