Wśród ballad A. Mickiewicza.

Głównym założeniem ogólnopolskiej akcji przeprowadzanej pod hasłem Narodowe Czytanie jest rozsławienie pięknej mowy ojczystej, polskiej literatury i jej twórców. Tegoroczna edycja tego przedsięwzięcia polegała na czytaniu ballad sławnego, romantycznego poety- A. Mickiewicza.
     W Przytyku akcja ta została zorganizowana przez polonistów Publicznej Szkoły Podstawowej w Przytyku przy współpracy z tutejszym Centrum Kultury i Urzędem Gminy. Wzięli w niej udział przedstawiciele Urzędu Gminy z p. wójtem Dariuszem Wołczyńskim na czele,  dyrektorzy: p.Monika Rdzanek i Ilona Drabik, ksiądz proboszcz tutejszej parafii prof.Sławomir Fundowicz, przewodnicząca Rady Rodziców - p.Beata Ostatek , nauczyciele i uczniowie.
     Zebranych na Rynku Przytyka uczestników i widzów spotkania przywitała pani dyrektor szkoły podstawowej – Monika Rdzanek, która w kilku zdaniach nawiązała również  do biografii i  twórczości A. Mickiewicza, a następnie oddała głos czytającym.  Odczytali oni Kurhanek Maryli,  Powrót taty, Lilije i Świteziankę . Ostatni utwór przygotowali uczniowie klas ósmych i ukazali go w formie słowno – muzycznego przedstawienia, czym wzbudzili ogromne zainteresowanie słuchaczy.
     Skupienie, cisza, świat przyrody, w otoczeniu którego przebiegała akcja, a do tego jeszcze piękne słońce, pogoda i wspaniała interpretacja prezentowanych treści przyczyniły się do tego, że czytane teksty na pewno na długo pozostaną  w naszej pamięci.
  Za rok zapraszamy wszystkich miłośników literatury do wspólnego czytania Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.
Autor: Elżbieta Fokt