Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI / 2022/2023 / EKO-PIKNIK

EKO-PIKNIK

Pierwszy Piknik Ekologiczny pod patronatem Wójta Gminy  Przytyk, Związku Gmin „Radomka”, Centrum Kultury i Biblioteki oraz Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie skierowany był do uczniów PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku, pracowników , rodziców oraz mieszkańców gminy. Miał on na celu ukazanie walorów zdrowego stylu życia, czyli jak być – eko,  propagował działania mające na celu ochronę powietrza  i najbliższego środowiska. Realizując zadania ujęte w programie, uczniowie mieli możliwość zaangażowania się w różnego typu działania ekologiczne:  olimpiadę  wiedzy  ekologicznej , ekologiczny pokaz mody , w którym uczniowie zaprezentowali się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I- III i IV- VIII oraz Ekolgiczną Międzyszkolną  Olimpiadę  Sportową oraz olimpiadę wiedzy ekologicznej -Turniej o Puchar Wojta Gminy Przytyk. Wszyscy mogli również posmakować słodkich frykasów przygotowanych przez rodziców i popić je zdrowymi napojami ekologicznymi wykonanymi w oparciu o receptury pomysłowych mam.

Nasze spotkanie zaszczycili swą obecnością:  pan Dariusz Wołczyński– Wójt Gminy Przytyk, pan  Grzegorz Rokociński- Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom,  dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół : p. Jolanta Kowalik – dyrektor PSP im. Orła Białego we Wrzosie, p. Witold Kosiec – dyrektor PSP im . Kornela Makuszyńskiego we Wrzeszczowie, p. Ewelina Wziątek- po dyrektora Publicznego Przedszkola w Przytyku , Grono Pedagogiczne , Rada Rodziców  oraz pracownicy obsługi. Uczniowie pod kierunkiem pani Elżbiety Frączkiewicz i pani Moniki Brejtkop przygotowali i przedstawili montaż słowno - muzyczny Zielony Kapturek i siedmiu krasnoludków o tematyce ekologicznej. Poruszyli w nim problemy degradacji środowiska naturalnego, przypomnieli zasady segregacji odpadów, udzielili  rad, jak w prosty sposób człowiek może dbać o środowisko naturalne. Była muzyka i wiele się działo….przekonali się o tym wszyscy , którzy uczestniczyli w tańcu zumby  pod czujnym okiem p. instruktor.

Podczas pikniku ogłoszono wyniki konkursów i wręczono laureatom fantastyczne nagrody zakupione z Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Dla wszystkich uczestników pikniku został przygotowany poczęstunek promujący zdrową żywność. Mamy nadzieję, że w ten sposób wszyscy  staniemy się  wrażliwsi na piękno otaczającej nas przyrody, świadomi zagrożeń, jakie powoduje człowiek przez nieprawidłowe użytkowanie jej zasobów .

Autor: Norbert Kohut