Kulturalna Szkoła na Mazowszu

W dniu 26 września uczniowie klas VIIa i VIIb  uczestniczyli w wycieczce do Czarnolasu  w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”
       Powitał nas sam Mistrz, którego pomnik znajduje się tuż przed wejściem do pałacu.
       Pani przewodnik w barwny i ciekawy sposób opowiedziała nam biografię poety. W sześciu salach mogliśmy zobaczyć stare wydania dzieł Jana Kochanowskiego oraz przedmioty bezpośrednio związane z jego osobą. Wśród nich znajdowały  się żelazne drzwi, na których umieszczony jest herb Korwin (herb szlachecki Kochanowskich) i inicjały. W jednej z kolejnych sal zobaczyć można było kurdybanowy fotel z herbem , na którym zasiadał poeta ,pisząc swoje utwory.
     Czarnoleską przygodę kontynuowaliśmy, spacerując alejkami parku, aż dotarliśmy do najważniejszego punktu,  w którym stała słynna z twórczości poety lipa. Dziś na jej miejscu znajduje się obelisk upamiętniający bratanka Jana Kochanowskiego – Piotra – oraz kamienny sarkofag, przypominający o zmarłej niespełna trzyletniej córce poety – Urszulce. Obok leży  kamień, znajdujący się tam od czasów Kochanowskiego, przypominający ławeczkę, który według legendy ma dawać natchnienie każdemu, kto na nim siądzie.   Następnie udaliśmy się do kaplicy, gdzie w  środku znajdowały się postacie przedstawiające m.in. rodzinę Kochanowskich oraz wystawa poświęcona „Psałterzowi Dawidów” – najwybitniejszemu dziełu poety.
      Zwieńczeniem wycieczki było ognisko z kiełbaskami. Zadowoleni i bogatsi  o wiedzę na temat życia i twórczości naszego wieszcza wróciliśmy do szkoły. Śmiało możemy powiedzieć , że był do bardzo udany wyjazd edukacyjno- integracyjny.
Autor: Danuta Makuch