Patron szkoły w roku szkolnym 2023/2024

RODZINA NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM DZIECKA

„Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim.”

(Michael J. Fox)

Rodzina jest fachowo określana jako podstawowa i najważniejsza grupa społeczna. Jednak dla większości z nas to wspólnota, którą łączy miłość, wzajemne wsparcie i pomoc w każdej chwili.

Dom rodzinny i osoby z nim związane – dzieci, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie - wszyscy są bardzo ważni. Istotny jest czas spędzany z rodziną, przeżyte emocje, niezapomniane momenty. To wszystko układa się w wielką całość. Rodzina i dom kojarzą się z dobrocią, miłością, ciepłem i akceptacją. To w niej szukamy schronienia w trudnych momentach. Bez domu, rodziny bylibyśmy nikim. Nasze życie byłoby puste, pozbawione radości i miłości. Te wszystkie wartości trzeba stale pielęgnować, trzeba o nie się troszczyć i dbać o bliskich.

Rodzina w sferze wartości odgrywa nieocenioną rolę, zajmuje bardzo ważne miejsce w kształtowaniu i przekazywaniu norm moralnych. To w rodzinie rozwijamy więzi emocjonalne, uczymy się współpracy, komunikacji, szacunku i wielu innych aspektów, które kształtują naszą tożsamość i charakter. Rodzina pełni również istotną rolę w wsparciu emocjonalnym i materialnym. Ognisko rodzinne jest pierwszą szkołą życia, wychowującą w poszanowaniu godności osoby ludzkiej. Rodzina przygotowuje nas do pełnienia roli dobrego człowieka i obywatela społeczeństwa. Wreszcie rodzina uczy nas bezinteresowności i solidarności, wartości tak bardzo pożądanych w dzisiejszym świecie.

Istotnym elementem rodzin są tradycje i zwyczaje, które przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Mogą to być świąteczne obrzędy, coroczne wydarzenia rodzinne czy wspólne tradycje kulinarne. Te elementy pomagają budować poczucie tożsamości rodziny i związku międzypokoleniowego.

Autor: Joanna Leśnowolska