Finał Konkursu Fotograficznego - Odnawialne Źródła Energii

W dniu 19 maja 2017 roku w PSP w Przytyku odbył się uroczysty finał konkursu fotograficznego pt. "Odnawialne źródła energii". Wzięli w nim udział uczniowie z gminy Przytyk, Wieniawa, Zakrzew, Jedlińsk i Wolanów, czyli gmin zaangażowanych w działalność w ramach "Związku Gmin Radomka". Organizacją konkursu zajął się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie.

Uczniowie mieli za zadanie ukazać na fotografii ekologiczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii - siły wiatru, wody i słońca. Prac zgłoszone do konkursu, zarówno te nagrodzone, jak i wyróżnione, można było podziwiać na specjalnych tablicach znajdujących się w sali gimnastycznej naszej szkoły.

Wójt gminy Przytyk- p. Dariusz Wołczyński jako gospodarz przywitał przybyłych gości.

W pierwszej części spotkania głos zabrał pan Jarosław Gutkowski - dyrektor marketingu i sprzedaży firmy IMPACT, który zaprezentował najnowsze trendy i najnowsze badania dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz uświadomił młodzieży, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w polskich miastach i nad czym trzeba pracować, aby poprawić ten stan. Następnie pan Gutkowski przeprowadził krótki quiz dla uczniów szkół gimnazjalnych, w którym uczniowie mieli odpowiadać na pytania o tematyce ekologicznej. W rywalizacji zwyciężył Kacper Chudzik z PG w Jedlińsku. Drugie miejsce przypadło uczennicy z PG w Zakrzewie, zaś trzecie uczniowi z PG w Janiszewie.

W dalszej części spotkania uczniowie z klasy IVa PSP w Przytyku w formie artystycznego przedstawienia ukazali współczesne problemy ekologii. Uczniowie odegrali scenki, w których rośliny i zwierzęta narzekają na wszechobecny smog, który truje ludzi i środowisko naturalne.

Następnie organizatorzy konkursu przystąpili do wręczania nagród dla szkół i poszczególnych uczestników konkursu fotograficznego. PSP w Przytyku zajęła drużynowo III lokat, zaś uczennica klasy VIa – Aleksandra Kohut zajęła I miejsce w kategorii fotografii nawiązujących do energii wiatrowej. Wyróżnienia otrzymały również Kasia Gnojewska i Zuzanna Czubak.

Konkurs, taki jak ten, uświadomił uczestnikom problem jaki towarzyszy Polsce od wielu lat – problem ograniczania emisji gazów cieplarnianych i spalin do atmosfery i zastępowania jej odnawialnymi źródłami energii. Świadomość i wiedza młodzieży w tej dziedzinie jest bardzo ważna, bo daje nadzieję na „lepsze jutro”, na czystsze powietrze i nowoczesne i tanie źródła alternatywnej energii.