Dzień Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku

W dniu 1 czerwca 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku obchodzono uroczyście Dzień Patrona szkoły połączony z obchodami Dnia Dziecka. W tym roku szkolnym społeczność szkolna obrała sobie za patrona pana Mariana Woronina -wybitnego sportowca, wicemistrza olimpijskiego z igrzysk w Moskwie w 1980, mistrz Europy w sztafecie 4 x 100 metrów (Praga 1978), brązowego medalistę mistrzostw Europy w biegu na 100 m (Ateny 1982), rekordzistę Europy w biegu na 100 m. O panu Woroninie przez wiele lat mawiano, że jako pierwszy biały biegacz przełamał w 1984r. magiczną granicę 10 sekund w biegu na 100 metrów. Do dzisiaj jest to oficjalny rekordzista Polski z czasem 9,992. Pan Marian Woronin jest też inicjatorem Czwartków Lekkoatletycznych w całej Polsce oraz kawalerem Orderu Uśmiechu.

Przez cały rok szkolny uczniowie poznawali postać i dokonania wybitego sportowca - uczestniczyli w konkursach plastycznych i konkursach wiedzy dotyczących patrona, oglądali prezentacje multimedialne poświęcone temu wybitnemu sportowcowi oraz przygotowywali gazetki ścienne i wystawy.

Pan Marian Woronin jako gość honorowy w przytyckiej szkole został zaproszony do wywiadu, w którym opowiadał o sukcesach i trudach sportowej kariery. Olimpijczyk przypominał, jak ważna jest dyscyplina i trening w życiu nie tylko sportowca, ale i każdego ucznia. Zachęcał, aby nie rezygnować z zajęć wychowania fizycznego i sportu na rzecz smartfonów czy innych multimedialnych rozrywek. Wspominał również swoje pierwsze sukcesy oraz dzień, w którym pobił rekord Europy w biegu na 100 metrów.

Uczniowie PSP im. Przyjaciół Dzieci pod opieką nauczycieli - p. Agnieszki Wiszniewskiej, p. Bożeny Gryzło i p. Norberta Kohuta przygotowali wspaniały pokaz artystyczny uświetniający całe wydarzenie. Uczniowie przedstawili układy taneczne z pomponami i wstęgami, indywidualne pokazy np. dryblingu piłką oraz układy gimnastyczne. Nie zabrakło też elementów humorystycznych i scenek kabaretowych. Dzieci z przytyckiej szkoły pokazały, że są wysportowane i potrafią zaskoczyć!

Imprezę zwieńczyło pamiątkowe zdjęcie uczniów z panem Woroninem. Olimpijczyk wpisał się też do księgi pamiątkowej szkoły oraz rozdawał autografy uczniom. Uczniowie na długo zapamiętają spotkanie z tą "żywą legendą" polskiego sportu, co miejmy nadzieję zmotywuje ich do dalszej wytężonej pracy nad sobą.