Publiczna Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku

 
 
Przytyk ul. Szkolna 3
    26-650 Przytyk
   tel. 48 618 03 52
pspprzytyk@poczta.onet.pl
 

                                  
  • Kontakt

    Publiczna Szkoła Podstawowa
    im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku
    Tel: 48 6180352
  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1275213
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

Z tradycją” za pan brat”

Tradycja i historia to bardzo ważne elementy tożsamości narodowej,  świadczące o przynależności do danej grupy społecznej.  Na naszej mazowieckiej ziemi  od najdawniejszych czasów zaobserwować można było wiele różnorodnych zwyczajów i obrzędów, które wiązały się przede wszystkim z czasem świąt kościelnych i narodowych.

Aby zachować pamięć tamtych czasów grupa uczniów z klas: VIII a i V c przygotowana przez p. Bożenę Trześniewską-Gryzło i Elżbietę Fokt wcieliła się w postaci tzw. kusaków, czyli  przebierańców.  Tak jak robili to ich  ludowi poprzednicy,  obwieścili oni braci szkolnej, że rozpoczyna się  czas ciszy, skupienia i przygotowań do Wielkanocy. Przebrani za: diabła, dziada, królika, gospodynię, anioła, księdza ..... przemaszerowali   wraz ze swoją opiekunką z sali do sali i przy akompaniamencie gitary i akordeonu zabawiali pozostałych uczniów wesołymi przyśpiewkami. Wśród licznych strof można było usłyszeć, nawoływania do szanowania  tradycji -Niech stara tradycja nigdy nie zaginie, niechaj na Mazowszu zawsze zapust słynie. Posłuchojta ludzie dzisioj  sum zapusty, dziś ostatni wtorek, który jesce tłusty- oraz informacje o tym, że. -Trza szybko pochwycić  spyrke na widelec, bo jutro trza pościć, bo to już Popielec.-

Uczniowie zrealizowali to przedsięwzięcie, pracując metodą projektu w ramach działalności koła aktorsko-recytatorskiego i innowacji metodyczno- pedagogicznej W świecie poezji czyli wierszem o sferze uczuć. Najważniejsze jest jednak to, że zarówno kusaki , jak i pozostali uczniowie świetnie się wspólnie bawili i utrwalili w pamięci jeden z istotnych mazowieckich zwyczajów.