Czad cichy zabójca

W dniu 08.02.2017 uczniowie klas I- VI PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku wzięli udział w spotkaniu ze społecznymi ochotniczkami ze SP w Przytyku, absolwentkami szkoły , paniami- Katarzyną Chłopecką, Eweliną Zarychtą i Mariolą Wikalińską.

Celem spotkania było przybliżenie wiedzy na temat niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą zatrucie bezwonnym czadem, jak się przed nim ustrzec oraz sposobem zapobiegania powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów.

Panie strażaczki opowiedziały uczniom jak wyglądają objawy zatrucia, jak należy się w takiej sytuacji zachować, do kogo udać się po pomoc, co zrobić jeśli zauważymy w mieszkaniu ogień, co należy zrobić zanim przyjedzie straż pożarna, a także jak szybko i bezpiecznie ewakuować się z płonącego budynku . Szczególną uwagę zwróciły na to , ze co roku w okresie jesienno – zimowym, czad zbiera swoje żniwo. Nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych, zapchane bądź zasłonięte przewody wentylacyjne, przeróbki instalacji kominowych lub zwykłe zaniedbania, powodują zatrucie bądź zgon wielu osób.

Czad nie ma smaku, ani też zapachu, czy też barwy. Nie dusi w gardle, ani nie szczypie w oczy. Jest natomiast silnie trujący, palny i wybuchowy. Nawet jego niewielkie stężenie w powietrzu jest śmiertelne dla człowieka.

W ramach podsumowania prelekcji panie ochotniczki przeprowadziły konkurs dotyczący sprawdzenia stopnia opanowania przekazanej wiedzy. Okazało się, że uczniowie doskonale znają telefony alarmowe, uczestniczą w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, wiedzą jakie stosuje się w domu urządzenia pomocne w wykrywaniu czadu i dymu.