Bezpieczne Wakacje Porady

Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas  na zabawę i relaks. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo.

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

1. Rozważnie korzystajcie ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje!

2. Zawsze informujcie swoich rodziców o tym - gdzie i z kim przebywacie!

3. Na zabawy wybierajcie jedynie bezpieczne miejsca – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów...

4. Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!

5. Kąpcie się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych – strzeżonych kąpieliskach pod opieką ratowników lub osób dorosłych !

6. Bądźcie ostrożni wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne bywają niebezpieczne!

7. Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym!

8. Pozostając samodzielnie w mieszkaniu – ostrożnie obchodźcie się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi!

9. Nigdy nie bawcie się ogniem – ogniska rozpalajcie w miejscach wyznaczonych, zawsze w obecności osób dorosłych!

10. Zawsze mówcie"NIE" gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów!

11. Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!

12. Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!

13.Uważajcie na kleszcze!  Do lasu i na tereny zielone warto nosić  odpowiednią odzież zakrywającą jak najwięcej części ciała, stosować repelenty po wizycie w lesie dokładnie obejrzeć całe ciało oraz przejrzeć ubranie. W razie ukłucia należy natychmiast usunąć kleszcza. Jeśli w ciągu kilkunastu dni pojawi się wokół miejsca ukąszenia choćby niewielki odczyn zapalny – należy zgłosić się do LEKARZA.

14. Zawsze pamiętajcie, że pewność siebie i lekkomyślność nie wróżą nic dobrego!

15.Przestrzegajcie zasad higieny osobistej i bezpieczeństwa w okresie COVID19.

16. Kiedy poczujemy się zagrożeni nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi, do najbliższej jednostki Policji lub telefonicznie pod numer 997 lub 112..

PAMIĘTAJ NUMERY  TELEFONÓW

112 – telefon alarmowy