Przemówienie Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku inaugurujące rok szkolny 2022/2023

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!

Mam zaszczyt i przyjemność powitać na uroczystej inauguracji roku szkolnego 2022/2023. Serdecznie witam gości, przyjaciół naszej szkoły, którzy towarzyszą nam w tym dniu. Witam Wójta Gminy Przytyk Pana Dariusza Wołczyńskiego. Witam Przewodniczącą Rady Rodziców panią Beatę Ostatek.

Cieszę się, że po dwóch miesiącach wakacyjnej beztroski spotykamy się ponownie w murach naszej szkoły. Najserdeczniej witam oczywiście Was, Drodzy Uczniowie, którzy macie za sobą kilka tygodni zabawy, relaksu, spotkań z koleżankami i kolegami. Mam nadzieję, że w pełni wypoczęliście, odzyskaliście siły i jesteście gotowi na dziesięć miesięcy nauki.

Z radością przyglądam się zwłaszcza najmłodszym uczniom, pierwszoklasistom, dla których ten dzień jest wyjątkowy. To dla Was początek szkolnej drogi, więc z pewnością czujecie radość, ale może i trochę tremy, bo zawsze to, co nowe, wywołuje w nas mieszane emocje. Ze swojej strony mogę Was zapewnić, że już po kilku dniach poczujecie się w naszej szkole jak w domu. Bo tutaj wszyscy jesteśmy jak jedna wielka rodzina, która wzajemnie się wspiera.

Witam wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły. Wierzę, że swoją postawą zaangażowania w proces wychowania kolejnych pokoleń dowiedziecie, iż edukacja to po prostu pasja. Nowy rok szkolny przynosi wiele zmian. Mają one różny wymiar. Chciałabym wspomnieć tylko o kilku. Pierwsza z nich dotyczy stanowiska wicedyrektora szkoły. Od dziś będzie je zajmowała pani Joanna Abramczyk. Z dniem dzisiejszym w naszej szkole rozpoczynają pracę nowi nauczyciele. Serdecznie witam s. Dorotę Gutkowską, która będzie uczyła religii oraz p. Milenę Pysiak, nauczycielkę j. niemieckiego.

Dla Was drodzy uczniowie ważną zmianą z pewnością będzie ta dotycząca przydziału sal. Pandemia spowodowała, że przez dwa lata uczyliście się w jednej sali lekcyjnej. Od jutra starsze klasy będą mieć zajęcia w różnych salach. Jest to możliwe dzięki remontom prowadzonym w czasie wakacji. Czekają na Was odnowione pomieszczenia, w kilku salach nowoczesne  pomoce dydaktyczne, zmieniło się również wejście do budynku szkoły. To wszystko dzięki wsparciu organu prowadzącego, rodziców i nauczycieli.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o wielu ostrzeliwanych i bombardowanych szkołach za naszą wschodnią granicą. Dlatego obowiązkiem nas wszystkich jest pamięć. Agresja jednego narodu na drugi to historia z 1 września 1939 roku, ale to również, niestety, współczesność.

Szanowni Państwo. W tym roku uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego to dla mnie bardzo ważny moment.  Po pierwsze, to ogromna przyjemność, a przede wszystkim zaszczyt, że będę mogła pokierować tą szkołą. Po drugie, wszyscy mamy niepowtarzalną szansę stworzyć nową jakość edukacyjną, korzystając z doświadczeń nauczycieli, Waszego, Kochani Uczniowie, potencjału oraz Waszego, Drodzy Rodzice, wsparcia.

Każdy dzień nauki to odkrywanie pasji, potencjału oraz ciekawości świata, która w Was drzemie. Chcemy, aby godziny spędzone w klasach tej szkoły były dla Was przepustką do jak najlepszej przyszłości i przygotowaniem do spełnienia Waszych marzeń. Bo właśnie to jest najważniejsze – abyście wszyscy odnaleźli swoją wymarzoną, bezpieczną drogę i nią podążali.

Stefan Żeromski, wybitny polski literat, napisał: „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”. Nie mogę więc złożyć Wam lepszych życzeń niż te, byście nigdy nie przestali być spragnieni wiedzy. Życzę Wam jak najlepszych wyników w nauce, rozwijania zainteresowań i zdolności, a także dojścia do wyznaczonego celu.

Jednocześnie z tego miejsca chciałabym życzyć nauczycielom wytrwałości i satysfakcji. Stanowicie przykład dla uczniów, często to Wy jako pierwsi zauważacie ich talenty i predyspozycje. Niech nie zabraknie Wam dobrego humoru, kreatywności i chęci rozwijania własnych umiejętności.

Autor: Monika Rdzanek