Publiczna Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku

 
 
Przytyk ul. Szkolna 3
    26-650 Przytyk
   tel. 48 618 03 52
pspprzytyk@poczta.onet.pl
 

                                  
  • Kontakt

    Publiczna Szkoła Podstawowa
    im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku
    Tel: 48 6180352
  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1270626
    • Do końca roku: 236 dni
    • Do wakacji: 43 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-09

    Imieniny: Grzegorza, Karoliny

Przeprowadzenie wywiadu

    Poprosiłyśmy fachowca, inżyniera leśnictwa - pana Sławomira Kuc, mieszkającego na terenie naszej gminy, aby opowiedział nam o bieliku. Napisałyśmy kilka pytań i zorganizowałyśmy spotkanie. Po wywiadzie zdałyśmy sobie sprawę, że bielik powinien być chroniony na terenie naszej gminy i że w tym celu zostały już podjęte jakieś kroki, ale nie ma żadnej reakcji. Czyżby pieniądze z wycinki drzew były ważniejsze od ochrony tego ptaka? Cały wywiad można przeczytać poniżej.

 

 

WYWIAD Z LEŚNIKIEM
- Dzień dobry.
- Dzień dobry.
- Realizujemy projekt na temat ptaka, który żyje na terenie naszej gminy - chodzi o bielika. Chcemy dowiedzieć się coś więcej na ten temat.
- Co konkretnie was interesuje?
- Dlaczego w lesie w Oblesie populacja bielika rośnie?
- Ponieważ w okolicach jest dużo zbiorników wodnych. Rzeka Radomka, zalew Jagodno, zalew Domaniów, stawy. Bieliki właśnie stąd biorą pożywienie. Jedzą głównie ryby oraz małe zwierzęta leśne, więc w naszych okolicach zostały utworzone idealne dla nich warunki.
- Gdzie znajduje się gniazdo naszych bielików?
- Na południe od drogi wojewódzkiej. Mieszka w przerzedzonym lesie sosnowym. Przerzedzonym z powodu prowadzonej w tamtych obszarach gospodarki leśnej. Jak pewnie wiecie, w naszym lesie odbywa się ścinka drzew, co stwarza zagrożenie dla bielików. Dlatego też obszar wokół gniazda powinien być objęty ochroną strefową.
- A co to takiego ta ochrona strefowa?
- Generalnie chodzi w niej o okresową oraz całoroczną ochronę obszaru w promieniu paruset metrów od gniazda, aby bieliki, czy inne ptaki drapieżne, które powinny być objęte tą ochroną w okresie styczeń - lipiec i nie tylko. Jest to termin obowiązywania strefy ochrony okresowej, w czasie którego w odległości maksymalnie 500 metrów od miejsca rozrodu czyli gniazda nie mają prawa wstępu ludzie, poza właścicielami działek, które znajdują się w strefie oraz osobami zarządzającymi terenem pod ochroną. Ptaki muszą mieć zapewnione
bezpieczeństwo w czasie okresu lęgów, czyli kiedy wykluwają się młode bieliki. Jeśli chodzi o całoroczną ochronę, to dla bielików powinno to być max. 200 m od gniazda. Zasady są bardzo podobne. Zakaz wstępu, zakaz ścinania drzew, zakaz ingerencji w środowisko naturalne.
- A co jeśli bielik opuści dotychczasowe gniazdo?
- Wtedy następuje proces likwidacji strefy ochronnej, lecz najpierw potrzebna jest procedura, by ustalić nowe miejsce zamieszkania ptaków. Dopiero potem można ustanowić nową strefę, kiedy już będzie wiadomo, gdzie będą mieszkały przez najbliższy okres lęgowy.
- Dlaczego więc bieliki w naszym lesie nadal nie są objęte ochroną, mimo tego, że ludzie o tym wiedzą?
- Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ sam nie wiem. Jakiś czas temu zgłoszenie zostało wysłane, lecz, o ile mi wiadomo, do tej pory nie wszczęto żadnych postępowań w tej sprawie.
-Dziękujemy za odpowiedzi na nasze pytania.
- Dziękuję.
Wywiad przeprowadzony z panem Sławomirem Kuc, inżynierem leśnictwa.

Autor: Joanna Leśnowolska